گزارش های تصویری: خودسوزی اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در دفاع از مریم رجوی ( +۱۸ )

خودسوزی اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در دفاع از مریم رجوی ( +۱۸ )

پلیس ضد تروریست فرانسه، در ۲۷ خرداد ۱۳۸۲ با حمله به ۱۳ پایگاه سازمان و دستگیری مریم رجوی و ۱۶۵ تن از كادرهای بالای سازمان مزبور ـ كه كنترل عمده‌ترین مراكز و پایگاه‌های آنها در اروپا و آمریكا را به عهده داشتند ـ برنامه‌های تدارك دیده شدة همسر مسعود رجوی را در اروپا خنثی كرد. روزنامة «فیگارو»، اهداف مجاهدین خلق در اروپا و نقشه ترور ۲۵ تن از جداشدگان آنان را فاش كرد.
دستور تشكیلاتی خودسوزی
ماجرای فرانسه، سران سازمان را دستپاچه كرد. نامعلوم بودن تصمیم و حكم دادگاه، احتمال استرداد مریم رجوی و برخی دیگر از كادرهای دستگیر شده به ایران، و از همه مهمتر به هم ریختن تمهیدات و تداركاتِ ـ به دقت ـ طراحی شده، سازمان را به این اندیشه واداشت كه واكنشی متناسب با ماهیت فرقه‌ای خود بروز دهد. ده تن از وابستگان سازمان مجاهدین خلق، در اعتراض به دستگیری مریم رجوی و جمعی از همراهان وی، دست به خودسوزی علنی زدند! نتیجه نخستین، مرگ 3 تن به نام‌های علی ملك، مرضیه باباخانی، ندا حسنی و سوختگی‌های شدید بقیه بود. تصور رهبری سازمان این بود كه این اقدامِِ وحشتناك باعث تأثیرگذاری روی افكار عمومی در اروپا و آمریكا و... خواهد شد و دولت فرانسه را به تجدیدنظر وادار خواهد ساخت. یكی از سران سازمان در سایت «ایران لیبرتی» اعلام نمود:
صدها نفر خود را در لیست خودسوزی قرار داده و اگر دولت فرانسه به توطئه‌های مشتركش با رژیم... پایان ندهد، مصمم‌اند كه خود را به آتش بكشند.
بنا به نقل روزنامة «پاریسین»، قبل و بعد از خودسوزی، از سوی عناصر مجاهدین با تلفن همراه چند خبرنگار تماس گرفته شد و سخنگوی روابط خارجی «شورای ملی مقاومت» (محمد سیدالمحدثین) هم نام شخص خودسوزی كننده را اعلام كرده است. برخی از جداشدگان سازمان در عراق (در واقع گریختگان و پناه برندگان به گروه جلال طالبانی) نیز قراین و شواهدی ارائه كرده‌اند كه حاكی است: پس از دستگیری مریم رجوی و نزدیكانش در پاریس، بنا به تكلیف مسئولان و فرماندهان سازمان در «قرارگاه اشرف» در عراق ـ كه تحت كنترل نیروهای نظامی آمریكا قرار دارند ـ هر عضو یا نیرو تقاضای «داوطلبانه‌»ی خودسوزی را كتباً نوشته و به دست فرماندهان خود داده است.(5)
زمانی كه این اقدام نتیجة معكوس داد و برخلاف پیش‌بینی و گمان رهبران گروه، افكار عمومی و مردم اروپا و دیگر كشورها واكنش منفی نشان دادند و موجی از انزجار و تنفر و تعجب برانگیخته شد، سازمان و رهبر آن مدعی شدند كه این حركت‌ها به صورت خودجوش و خود به خودی صورت گرفته و اعضای آنها با دستور تشكیلاتی دست به خودسوزی نزده‌اند!

0 نظرات:

پست کردن نظر