گزارش های تصویری: چاندبائوری ،عجیب ترین چاه آب جهان در هند !

چاندبائوری ،عجیب ترین چاه آب جهان در هند !

چاندبائوری چاه پلکانی معروفی است که در روستای  آبهانری در نزدیکی جیپور در ایالت راجستان هند واقع شده است. این بنا مقابل معبد هرشات ماتا واقع است و در قرن نهم ساخته شده است . چاند بائوری  شامل ۳۵۰۰ راه پله باریک است که بر روی ۱۳  طبقه بنا گردیده است. ساختمان آن  در حدود ۱۰۰ فوت به داخل زمین  گسترش یافته  و این بنا یکی از عمیق ترین و بزرگترین چاه های آب پلکانی در هند است.


این چاه ها که در هند همچنین به کالیانی ، پوشکارانی ، بائولی نیز شناخته شده اند ، چاه ها یا برکه هایی هستند که  آب درون آن بتدریج ازجمع شدن آبهایی که از پله ها سرازیر شده اند به وجود آمده اند .این چاه ها اغلب به علت اهمیت معماری که دارند تحت حفاظت و مراقبت هستند .
 رایج ترین آنها  درغرب هند هستند و این گونه بناها را در مناطق خشک پاکستان  نیز می توان یافت .تفاوت اساسی بین چاه های پلکانی با حوض ها و چاه های معمولی در این است که در این بناها دسترسی مردم به آب های زیر زمینی راحت تر است و همچنین به آسانی حفظ و مدیریت می شوند . این بنا ها در هند در خدمت اهداف دیگری مانند رهایی از گرما در طول روز و همچنین به عنوان مکانی برای گردهمایی های اجتماعی وانجام مراسم مذهبی نیز بوده است.


0 نظرات:

پست کردن نظر