گزارش های تصویری: عکسهائی از زلزله بم و گیلان ( ١٨+ )

عکسهائی از زلزله بم و گیلان ( ١٨+ )

زمین‌لرزه بم، زمین‌لرزه‌ای بود به شدت ۶٫۶ ریشتر که در ساعت ۵:۲۶ بامداد ۵ دی ۱۳۸۲ شهر بم و مناطق اطراف آن در شرق استان کرمان را لرزاند.

طبق آمار رسمی این زمین‌لرزه 50000 قربانی، ۳۰ هزار مجروح و بیش از صدهزار نفر بی‌خانمان به جای گذاشت. این درحالی است که تعداد واقعی قربانیان به مراتب بیش از میزان اعلام شده بود. یازدهم دی‏ماه همان سال، دکتر اسماعیلی، رئیس شورای شهر بم گفته بود با توجه به اینکه در برخی مناطق بم ۱۰۰ درصد منازل بر اثر زلزله تخریب شده‏اند، به نظر من تعداد تلفات بیش از ۵۰ هزار نفر است. به گفته وی در روزهای اول هر کس به فکر تدفین عزیزان خود بود و بوسیله لودر گودال‌هایی ایجاد می‌شد و اجساد به طور دسته جمعی به خاک سپرده می‌شدند و کسی در آمارگیری دخالت نداشته‌است. در حالی‏که شش روز از این زلزله می‏گذشت، رئیش شورای شهر بم در پاسخ به این سوال که چند درصد از شهر خاکبرداری شده‌است, گفته بود هر کسی آشنایی داشته, محل دفن آشناهای خود را نشان داده‌است، ولی آنهایی که کسی را نداشته‏اند و از شهرهای دیگر برای مشخص شدن وضعیت آنان به بم نیامده‏اند, هنوز زیر آوارها هستند.
در اثر این حادثه ۹۰ درصد از سازه‌های شهر بم به کلی تخریب شدند. ارگ بم که با ۲۵۰۰ سال قدمت بزرگترین سازهٔ گلی جهان بود، به کلی ویران شد. همچنین در این حادثه تلخ، ایرج بسطامی خواننده اصیل ایرانی درگذشت.
در همان سال زلزله خفیفی نیز بخش هایی از استان گیلان را لرزاند که خسارت چندانی در بر نداشت.


0 نظرات:

ارسال یک نظر