گزارش های تصویری: شهری با خانه‌هایی از خشت و چوب

شهری با خانه‌هایی از خشت و چوب

«آشیانه‌ی عقاب»، این معنای واژه‌ی «آلاشت» است. شهری کوچک که خود بخشی از شهر «سوادکوه» از استان مازندران است. زیبایی این خطه از شمال کشورمان شگفت‌انگیز است. جنگل، رودخانه، آبشار، هوایی پاک و... یکجا در آلاشت پیدا می‌شوند.
مردم آلاشت کارهای دستی زیبایی نیز دارند که از آنها می توان؛ جاجیم، گلیم، جوراب و... را نام برد. این شهر «منطقه‌ی نمونه‌ی گردشگری» نیز هست و گردشگران به آسانی می توانند به آن بیایند و تا هر هنگام می‌خواهند بمانند و از زیبایی‌هایش بهره ببرند.
در این شهر تنها رصدخانه‌ی شمال کشور نیز ساخته شده است. هوای پاک آلاشت آنجا را بهترین جا برای دیدن کیهان از دریچه‌ی دوربین کرده است.
اما آلاشت یک موزه‌ی مردم‌شناسی نیز دارد. در این موزه ابزارها، دست‌سازهای مردم آلاشت و هرآنچه با زندگی آنها در پیوند بوده است گذاشته شده است. این موزه که امروزه به نام «موزه‌ی مردم‌شناسی شهرداری آلاشت» شناخته می‌شود، زادگاه «رضا شاه پهلوی» بوده است. سالانه ده‌ها هزار تن از این موزه دیدن می‌کنند تا یکی از پربیننده‌ترین موزه‌های آن دوروبر باشد.
شهر آلاشت بر سر راه تهران به سوادکوه است. در پلیس‌راه آزادمهر راهی به سوی باختر از بزرگراه جدا شده که پس از 35 کیلومتر و گذر از میان جنگل و کوه به آلاشت زیبا می‌رسد.
تصاویر زیر مربوط به سال ٢٠١٤ میلادی می باشند.0 نظرات:

پست کردن نظر