گزارش های تصویری: موزۀ تیان شویی - Museum Tian shui - محل پیدا شدن قدیمی ترین كاغذ دنیا

موزۀ تیان شویی - Museum Tian shui - محل پیدا شدن قدیمی ترین كاغذ دنیا

تیان شویی،‌ محل پیدا شدن قدیمی ترین كاغذ دنیا می باشد. شهر تیان شویی یکی از دیدنی های چین می باشد که در میان دره ای با وسعت زیاد واقع شده است.موزۀ تیان شویی سرشار از آثار كاغذی و اسناد باستانی از جنس های مختلفی چون پارچه و خیزران و خشت و غیره است كه بنا به ویژگی های دوران مزین به نوشته هایی با اندیشه نگارهای متفاوت از اندیشه نگارهای چینی امروزی هستند. یكی از مهم ترین اشیاء باستانی این موزه و جهان،‌ تكه كاغذی است كه روی آن نقش كوه و رود و درخت دیده می شود. امروزه با توجه به نقوش سادۀ كوه و رود و درخت كه روی كاغذ دیده می شود و شواهد و دیگر قرائن تاریخی، زمان تولید این تکه کاغذ باستانی تقریباً مشخص شده است كه این تكه كاغذ یك نقشه بوده و كاربرد نظامی داشته است. نکته جالب و دیدنی موزۀ تیان شویی مجسمه ای ازجان چیان سوار بر اسب و حامل یك پرچم در دست وجود دارد كه نخستین فرستادۀ چین به امپراطوری ایران بوده است. جالب توجه آن كه در آن زمان امپراطوری ایران را به زبان چینی «ان شی» می خواندند كه تغییر شكل یافتۀ نام «اشكانیان» است. نام دیگری كه در زبان چینی به ایران اطلاق شده،‌ «بو سی»،‌ تغییر شكل یافتۀ پارسه یا پــِرسیا است. امروزه در چین، ایران با تلفظ «یی لآن» شناخته می شود.و نکته جالبتر این جاذبه چین این است که بفهمید در حدود 800 سال پیش از میلاد در منطقۀ تیان شویی بین چین و ایران جنگی در گرفت كه پس از شكست خوردن چین، صنعت ساخت كاغذ به ایران منتقل شد. این نکات که پیوند تاریخی ایران و چین را بیشتر از پیش روشن می کند. انسان را به مسافرت به چین از طریق تور چین ترغیب می کند.
كاوشگرها و محققین چینی در سال 1952 میلادی این مجتمع جالب رو بطور كامل بررسی كردن و ثبت جهانی شده. قدمت اون هم مربوط به سالهای طلایی امپراتوری ها باستانی چینی هاست.

همونطور كه توی عكس ها مشاهده میشه این معبد ساختار بسیار جالب و قشنگی داره و توی حدود 194 غار كوچیك و بزرگ و كلی راهرو و پلكان مهمان 7200 نفر راهب بودایی هستند.

برای رسیدن به این محل زیبا باید به شمال غرب چین و استان تیان شو - گانسو  برین و اونجا از هوای تمیز و پاكیزه كوهستانی و مناظر باشكوه دركنار این بنای جالب می تونید لذت ببرین.
تصاویر زیر مربوط به سال ٢٠١١ میلادی می باشد.

0 نظرات:

پست کردن نظر