گزارش های تصویری: یک پدیده نو : خودسوزی زمین در سلطان آباد شیراز

یک پدیده نو : خودسوزی زمین در سلطان آباد شیراز

 15تا 20 هکتار از خاک منطقه سلطان آباد شیراز و روستاهای همجوار که شهرک صنعتی نیز در آن واقع شده در حال خودسوزی است و تهدیدی جدی برای سلامت ساکنین این محدوده به شمار می رود.
به گزارش خبرنگار مهر در شیراز، چندی پیش بود که مردم منطقه سلطان آباد شیراز از آلودگی هوای این محدوده ابراز نارضایتی کردند و آن را ناشی از فعالیت کارخانجات و واحدهای تولید شهرک صنعتی دانسته که در این مکان وجود دارد اما مشکلات آلودگی هوا فراتر از این موضوع بود و در اساس ربطی نیز به این واحدها نداشت.
آلودگی هوای منطقه به گفته کارشناسان پیرامون خاک منطقه بود که بنابر دلایلی در حال خودسوزی است و قابل اشتعال نیز است.
در این رابطه مدیر کل محیط زیست استان فارس پیرامون دلایل ایجاد چنین مشکلاتی بیان کرد: منطقه‌ای که هم‌اینک شهرک صنعتی سلطان‌آباد و روستاهای همجوار در آن واقع شده از ابتدا منطقه‌ای باتلاقی بوده و کشاورزان در این منطقه فعالیت داشته‌اند بنابراین خاک آن انباشته از مواد آلی گیاهی است و پس از گذشت مدت زمان طولانی از برداشت بی‌رویه آب از آبهای سطحی و آبهای زیرزمینی و خشک شدن باتلاق، خاک این منطقه به خاک پیت یا خاکی قابل اشتعال تبدیل شده و مانند زغال عمل می‌کند.
حسینعلی ابراهیمی ‌کارنامی ‌افزود: این در حالیست که هم‌اکنون بین 15 تا 20 هکتار خاک این منطقه در حال خودسوزی بوده که یک پدیده نو در کشور است و برخورد با آن احتیاج به بررسی کارشناسانه جدی و دقیق دارد.
وی ادامه داد: کارگروهی متشکل از دانشگاه علوم پزشکی، فرمانداری، بخشداری، منابع طبیعی و... تشکیل شده که در حال بررسی دقیق برای مواجه جدی با این پدیده هستند و سعی بر این است که با اقدامات و عملیات فیزیکی از گسترش آتش‌سوزی به اراضی مجاور جلوگیری شود.
تصاویر زیر و گزارش بالا  مربوط به سال ٢٠١٠ میلادی می باشد.


0 نظرات:

پست کردن نظر