گزارش های تصویری: جسد مومیائی پادشاه هخامنشی

جسد مومیائی پادشاه هخامنشی

در شهریورماه سال ١٣٨٩ فرمانده انتظامی شهرستان مراغه از كشف جسد مومیایی تقلبی منتسب به پادشاه هخامنشی در مراغه خبر داد. سرهنگ بیاضعلی امامپور در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفته ماموران انتظامی مراغه جسد مومیایی تقلبی را از یك باند قاچاق اشیا عتیقه و به هنگام فروش آن كشف كردند .
وی ادامه داده كه  اعضای باند قصد داشتند، این جسد مومیایی تقلبی را كه در داخل یك صندوق سیمانی قرار داشت، با منتسب كردن آن به یكی از پادشاهان هخامنشی به ارزش ‪ ۵۰میلیارد ریال به فروش برسانند. وی افزوده ادوات جنگی و لوازم شخصی این جسد مومیایی به طرز ماهرانه‌ای در داخل صندوق قرار داده شده بود و بیرون آن نیز با تصاویری از سربازان هخامنشی و نشانه‌ها و نمادهای آن دوره تزیین شده بود.
وی جنس این مومیایی، صندوق و لوازم موجود در داخل آن را از سیمان، گچ و اشیا بی‌ارزش دانست.سرهنگ امام‌پور گفته همچنین از این باند ‪ ۱۸عدد سكه مسی تاریخی یك هزار و ‪ ۲۷۲عدد سكه تاریخی تقلبی و ‪ ۲۲قطعه انواع اشیا تاریخی شامل انواع مجسمه‌های فلزی و سنگ‌های قیمتی كشف شده است. وی افزوده در این رابطه یك نفر دستگیر و تحویل مقامات قضایی شهرستان مراغه شده است.
متاسفانه در طی روزهای اخیر تصاویری كه از هنگام كشف این جسد تقلبی گرفته شده بنابه دلایل نامعلوم و مشكوك بصورت بلوتوث برروی تلفن های همراه ایلامیان عزیز و مردم استانهای  در كرمانشاه و كردستان دست بدست شد و این شایعات سریعاً در حال گسترش است.درحالیكه در تاریخ ایرانیان باستان چیزی به عنوان اجساد مومیایی وجود ندارد.
درهمین رابطه دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در هفته گذشته خبری برروی تلكس خود برد:در پی انتشار شایعه‌ای مبنی بر اینكه یك جسدی مومیایی شده متعلق به یكی از پادشاهان هخامنشی در شهرستان دره شهر و در نزدیك سد در حال ساخت سیمره پیدا شده است، فیلمی از طریق موبایل در بین مردم استان پخش شد كه در آن یك جسد مومیایی همراه با وسایل دیگر نشان داده شده بود و حتی گفته می‌شد این جسد با هلی‌كوپتر از منظقه جابجا شده است.
در همین رابطه دكتر حبیب‌الله محمودیان، مدرس باستان شناسی دانشگاه به ایسنا گفت: بنده از اصل این موضوع اطلاع چندانی ندارم اما از منظر كارشناسی باید بگویم مومیایی كردن مردگان بیشتر مربوط به سرزمین مصر است و ایرانیان چنین رسمی نداشته‌اند و این قضیه بیشتر به شایعه شباهت دارد.
رائد ناصری فر، رییس حراست سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام نیز در این زمینه به ایسنا گفت: در پی انتشار این شایعه سازمان میراث فرهنگی استان در یك اقدام سنجیده بررسی‌هایی را انجام داد كه مشخص شد این جسد مومیایی بدلی است و با همت پاسگاه انتظامی مراغه كشف و ضبط شده است.
وی افزود: پاسگاه انتظامی شهرستان مراغه این جسد مومیایی بدلی را هنگام فروش به مبلغ 50 میلیارد ریال از یك باند قاچاق كه قصد داشت این جسد تقلبی منصوب به پادشاه هخامنشی را با تعدادی اشیاء عتیقه به فروش برساند، با هوشیاری كشف و یك نفر را در این زمینه دستگیر و به مقامات قضایی معرفی كرده است.
تصاویر زیر مربوط به روز کشف این جسد مومیایی می باشد و پس از آن دیگر هیچ کس این جسد مومیایی را ندیده است.
0 نظرات:

پست کردن نظر