گزارش های تصویری: ناآرامی های اوکراین در ژانویه سال ٢٠١٤ میلادی

ناآرامی های اوکراین در ژانویه سال ٢٠١٤ میلادی

اوکراین (دربارهٔ این پرونده آوا راهنما·اطلاعات به اوکراینی: Україна، به روسی: Украина) از کشورهای اروپای شرقی است. این کشور از شرق با روسیه؛ در شمال با بلاروس؛ از غرب با لهستان، اسلوواکی و مجارستان؛ از جنوب شرقی با رومانی و مولداوی هم مرز است و در جنوب آن دریای سیاه و دریای آزوف قرار دارد و پایخت آن شهر کی‌اِف و زبان رسمی آن زبان اوکراینی می‌باشد.

در ٢٢ فوریه ٢٠١٤ در پی اعتراضات خیابانی علیه دولت و وخیم شدن اوضاع داخلی اوکراین با رای پارلمان اوکراین ویکتور یانکویچ از سمت رییس جمهوری برکنار شد و یولیا تیموشنکو نخست وزیر سابق که در روز ۱۹ مهر ۱۳۹۰ برابر با ۱۱ اکتبر ۲۰۱۱ محکوم به زندان شده بود پس از تسخیر کاخ ریاست جمهوری توسط مخالفان و رای پارلمان این کشور مبنی بر بازگشت به قانون اساسی سال ٢٠٠٤ ؛ که این طرح با ٣٢٥ رای موافق به تصویب رسید و راه برای آزادی تیموشنکو هموار شد .

همچنین پارلمان اوکراین به آزادی تیموشنکو از زندان نیز رای مثبت داد و در ساعاتی بعد در ٢٢ فوریه یولیا تیموشنکو از زندان آزاد شد.پس از برکناری یاناکویچ وی به روسیه گریخت والکساندر تورچینف به عنوان رییس جمهور موقت برگزیده شد. در پی این حوادث شبه جزیره کریمه توسط نیروهای روسی تحت عنوان محافظت از روس تبارهای این ایالت خودمختار اشغال شد.
تصاویر زیر از نا آرامیهای اوکراین در ژانویه ٢٠١٤ می باشد , این نا آرامی ها تا برکناری اوکراین ویکتور ادامه داشت.


0 نظرات:

پست کردن نظر