گزارش های تصویری: 2015-04-05

این آقای آشپز دستانش را درون روغن داغ ۴۸۰ درجه می برد !

کان ( Kann Trichan ) آشپز تایلندی که در سال ٢٠١٣ میلادی وقتی که ٥٠ سال سن داشت به شهرت جهانی رسید. کان معروف به سوپردست این لقب را به خاطر توانایی باورنکردنی خود گرفته است. او عادت دارد تکه‌های مرغ سرخ شده درون روغن داغ و جوشان را با دستان خود هم بزند و برگرداند.

این آشپز ۵۰ ساله که یک دکه کنار خیابان دارد انگشتان دستش را در روغن داغ ۴۸۰ درجه فرو می‌برد و عجیب اینجاست که انگشتانش حتی یک تاول هم نمی‌زند!!

این توانایی حیرت‌انگیز باعث شهرت جهانی او شده است و مردم از سراسر دنیا به دکه کوچک او می‌روند تا ببینند چطور «کان» با دستش مرغ‌های جوشان را زیر و رو می‌کند. حتی او به همراه همسرش به کشورهای مختلف سفر می‌کنند تا این هنر را به همه نشان دهند.

سوپردست نمی‌داند چطور می‌تواند چنین کاری انجام دهد، اما خوشحال است که این موضوع مشتری‌هایش را روز به روز بیشتر می‌کند.


راجان ، فیل شناگر در جزایر آندامان

راجان فیل 60 ساله ، تنها باقی مانده نسل فیلهایی است که سالها پیش در جزایر آندامان در خلیج بنگال برای حمل تنه درختان از آنها استفاده میشد. یکی از آموزشهای این فیلها شنا در اقیانوس بود. در سال 2002 ، و پس از غیر قانونی اعلام شدن قطع درختان در این جزیره تمام فیلها فروخته شدند اما مالک راجان تصمیم گرفت آن را نگه دارد. در سال 2004 راجان در فیلمی به نام The Fall نقش آفرینی کرد که پس از آن به شهرت جهانی رسید. اما مالک اصلی راجان تصمیم گرفت از این شهرت استفاده کرده و او را به مبلغ 60 هزار دلار بفروشد. دوستداران راجان با جمع کردن پول و گرفتن وام این مبلغ را فراهم کردند تا راجان را از به اسارت رفتن نجات دهند. از آن تاریخ به بعد توریست هایی که مایل به غواصی با راجان باشند میتوانند با تعیین وقت قبلی به همراه این فیل عظیم الجثه به غواصی در اقیانوس بپردازند. مبلغ دریافتی از توریست ها که حدود 200 دلار آمریکا میباشد ،صرف بازپرداخت وام فوق و نگهداری از راجان میشود. با این حال راجان دیگر مانند سالهای قبل احساس جوانی و سرزندگی نمیکند و نهایتا فقط 20 دقیقه میتواند شنا کند که البته خود راجان عاشق شنا کردن در اقیانوس است. قبل از آمدن هر توریست به او هشدار داده میشود که هیچکس راجان را مجبور به شنا در دریا نمیکند و ممکن است در روزی که او برای شنا با راجان وقت گرفته است ، راجان تمایلی به شنا نداشته باشد.
این گزارش تصویری مربوط به سال ٢٠١١ میلادی می باشد.


گردشی تصویری در کمد لباس یاسمین، دانشجوی پزشکی ایرانی-اسرائیلی، 25 ساله

یاسمین در وبلاگ خودش می نویسد:  بسیار خرسند شدم وقتی دوستان عزیز سایت از من خواهش کردند دوباره برای شما مطلبی بنویسم. برای خوانندگان تازه، اول خودم را معرفی کنم: من یاسمن فرهادیان، 25 ساله، دانشجوی سال سوم پزشکی در دانشگاه تل آویو هستم. والدینم در ایران به دنیا آمده و من متولد اسرائیل هستم. زبان فارسی را به خوبی صحبت می کنم. پدرم پزشک اطفال است (که در دانشگاه تهران تحصیل کرده) و کلا در خانواده ما شغل پزشکی بسیار رایج است. حقیقتش این هم دلیل اصلی من برای انتخاب این رشته بود. علاوه بر این من بسیار به مد و فشن علاقه دارم و دوست دارم که همیشه با استایل خاص و ویژه ای لباس بپوشم، که البته شاید به چشم دیگران عجیب باشد ولی به نظر خودم بسیار استثنایی و زیباست.

این گزارش مربوط به سال ٢٠١٣ میلادی می باشد.


غار سهولان

غار «سَهولان» (کردی : Sehollan) در روستای «سهولان» ۴۲ کیلومتری شمال شرق مهاباد در استان آذربایجان غربی واقع شده‌است. ارتفاع سقف غار تا سطح دریاچه آن به ۵۰ متر می‌رسد و عمق آب در برخی جاها به ۳۰ متر می‌رسد. اختلاف دمای درون و بیرون غار بین ۱۰ الی ۱۵ درجه‌است.
سهولان به زبان کردی به معنی یخبندان است و مردم محلی غار را «کونه کوتر» یعنی لانه کبوتر نیز می‌نامند. دلیل این نامگذاری وجود تعداد زیادی لانه کبوتر درون غار است.
این غار در فهرست آثار طبیعی ملی ایران قرار دارد.
تصاویر زیر مربوط به سال ٢٠١٠ میلادی می باشد.


باقیمانده مجسمه رضا شاه موسس دانشگاه تهران در کنار نرده های دانشگاه


خانه بی نظیری ساخته شده در غار

همه چیز از یک آگهی فروش زمین در تارنمای اینترنتی ای بی شروع شد که این آگهی را می توانید در زیر ببینید.
سپس پنج سال طول کشید تا این زمین خالی تبدیل به یک خانه بسیار زیبا و مسکونی بشود.
مراحل ساخت این خانه را می توانید در زیر ببینید:


مقبره ای مانند آرامگاه کوروش

گوردختر واقع در بخش مرکزی شهرستان دشتستان یکی از آثار تاریخی دورهٔ هخامنشی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.
گور دختر در شهرستان دشتستان در استان بوشهر و در جاده برازجان به کازرون قرار دارد این مقبره دارای سقفی شبیه مقبره به مقبره کوروش بزرگ دارد و خود مقبره نیز به سبک مقبره کوروش کبیر ساخته شده‌است. و باستان شناسان نیز تایید کرده‌اند که این اثر متعلق به ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح و به دوره هخامنشیان است بنا به گفته‌های زیادی این مقبره متعلق به خواهر یا دختر کوروش بزرگ است در کنار این مقبره بقایای کاخ اردشیر ساسانی نیز دیده می‌شود.

گفته‌اند که این بنا آرامگاه دختر (آتش سا) یا مادر (ماندانا) یا خواهر کوروش بزرگ است. شاپور شهبازی از باستان‌شناسان بزرگ ایران معتقد بود که این گور به کوروش کوچک تعلق دارد. لویی واندنبرگ نیز آن را متعلق به کورش یکم می‌دانست.
«گوردختر دشتستان» گور دختر یعنی دختر گبر یا زرتشتی، در خاور جادهٔ برازجان به کازرون قرار دارد که بنای آن دارای سقف و بدنه سنگی شبیه آرامگاه کورش بزرگ است. گور دختر در سال ۱۳۷۶ با شماره ۱۸۹۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.اما متأسفانه از این بنا هیچ گونه نگهداری صحیح نمیگردد بنایی که با هزینه بسیار کمی میشود بر روی آن حداقل سقف ایجاد نمود و مانع از فرسودگی آن شد و جالب است بگویم این بنا در حیات خانه یکی از اهالی محل که روستای پشت پر است قرار دارد .
گور دختر را ابتدا یک باستان‌شناس بلژیکی به نام «لویی واندنبرگ» در سال ۱۳۳۹ خورشیدی کشف کرد. واندنبرگ خود معتقد بود گور دختر قبر «چیش پیش» یا کوروش یکم (جد کوروش کبیر) است اما گمانه‌ها در مورد این بنا فراوان است. وجود آرامگاه «ماندانا» مادر کوروش و «آتش سا» دختر کوروش برخی دیگر از گمانه‌ها درباره این بنا هستند.
معماری بنای گور دختر درست مشابه آرامگاه کوروش در پاسارگاد اما در مقیاسی کوچکتر است. کل بنا از ۲۴ قطعه سنگ در ابعاد مختلف ساخته و بوسیله بست‌های دم چلچله‌ای به یکدیگر متصل شده‌اند. در ساخت این بنا مانند دیگر سازه‌های ساخته شده توسط معماران هخامنشی هیچگونه ملاتی به کار نرفته‌است. بر بالای این مقبره قسمتی فرو رفتگی شبیه به یک قاب وجود دارد که احتمالاً جایگاه قرار گرفتن کتیبه‌ای مربوط به آن بوده‌است. ارتفاع واقعی بنا چهارونیم متر است و در درون اطاقک بنا حوضچهٔ کوچکی وجود دارد.
 گور دختر یکی از بناهای ارزشمند دوره هخامنشی محسوب می‌شود که در بدترین شرایط حفاظتی قرار دارد. دسترسی مستقیم به اثر، تعرض به حریم، حفاری غیرمجاز در اطراف بنا، تبدیل شدن به آغل گوسفندان و محلی مناسب برای نگهداری مرغان ازجمله اتفاقاتی است که طی سال‌های اخیر در بنای 2500 ساله گوردختر رخ داده است.
آزادنگار Ati News به نقل از خبرگزاری میراث فرهنگی : با توجه به‌ اهمیت بنای هخامنشی گوردختر، هنوز مشخص نیست چرا باوجود انتقادات دوستداران میراث‌فرهنگی و اطلاع‌رسانی گسترده رسانه‌ها این اثر همچنان مورد بی‌مهری مسئولان میراث‌فرهنگی قرار گرفته است. این بی‌توجهی‌ها تا جایی پیش رفته که حال این بنای 2500 ساله پس از تعرض‌های گسترده تبدیل به دانه‌خوری مرغان شده است!
یادگاری نویسی در بنای 2500 ساله گور دختر!
تصاویر زیر مربوط به سال ٢٠١٢ میلادی می باشد.