گزارش های تصویری: 2015-04-26

کشف گونه ای از ماهی که شنا نمیکند، راه میرود!

در سال ٢٠١٠ میلادی دانشمندان در اعماق آبهای دریا در نزدیکی شهر Hobart در کشور استرالیا 9 گونه ماهی کشف کرده اند که به جای اینکه شنا کند توسط دستان خود در اعماق دریاها راه میرود !! اسم این گونه جدید از ماهی ها HandFish نام گذاری شده است .


تاج‌محل

تاج‌محل (به هندی: तIज महल، به اردو: تاج محل) از پرآوازه‌ترین بناهای جهان و آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدیکی شهر آگره و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده‌است و یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیا به‌شمار می‌رود.
این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند به منظور یادبود همسر ایرانی‌تبارش،بنام ارجمندبانو بیگم مشهور به ممتاز محل که در سال ۱۶۳۱م در سفری جنگی به‌هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده‌است. خود شاه‌جهان نیز بعدتر در همان‌جا به خاک سپرده شد.
همانطور که مشخص است، نام این بنا، ایرانی است. این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده‌است و در ساخت آن ۲۰،۰۰۰ هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به‌خصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته‌اند.

آغاز ساخت تاج‌محل سال ۱۶۳۲م (۱۰۴۲ ش) بوده و در سال ۱۶۴۷م (۱۰۵۷ ش) تکمیل شده‌است.
احمد لاهوری و برادرش استاد حمید لاهوری (سده یازدهم هجری) سرمعماران ایرانی سازنده تاج محل در هندوستان بوده‌اند. در برخی متون نیز از عیسی خان شیرازی و امانت خان شیرازی طغرانویس، که هر دو ایرانی بوده‌اند نام برده شده‌است، که گویا خوشنویسی کتیبه‌های در و دیوارهای تاج‌محل به امانت خان واگذار شده‌بوده‌است.
تصاویر زیر مربوط به سال ٢٠١٣ میلادی می باشد.


بیشابور

شهر باستانی بیشابور که در ردیف بزرگ‌ترین شهرهای دوره ساسانی شناخته میشود در فاصله ۲۰ کیلومتری شمال غرب کازرون و ۱۲۰ کیلومتری غرب شیراز، در حاشیه رودخانه شاپور و در کنار جاده شاهی که در زمان هخامنشیان، تخت جمشید را به شوش و در روزگار ساسانی به تیسفون متصل می کرد قراردارد.
این شهر به دستور شاپور اول، دومین پادشاه ساسانی، به دنبال پیروزی شاپور بر والرین امپراطور روم در ناحیه ای خوش آب و هوا در مسیر استخر به تیسفون توسط يك معمار سوري بنام «اپساي» دبير از اهالی حران در سال ۲۶۶ میلادی طراحي و ساخته شد. این شهر در زمینی مستطیل شکل و به روش مهندسی یونانیان که توسط هیپوداموس ابداع شده بود بنا شده و دارای طرحی شطرنجی با چهار دروازه و دو خیابان اصلی عمود بر هم است که نقاط مختلف شهر را به یکدیگر مرتبط میساختند.
تصاویر زیر مربوط به سال ٢٠١١ میلادی می باشد.


اجناس غزه از زیر زمین می آید

منطقه غزه با جمعیت ۱٫۵ میلیونی و مساحت ۳۶۰ کیلومتر مربع در محاصره شبه کامل اسرائیل قرار دارد. این منطقه از شمال و شرق دارای مرز زمینی با مناطق تحت کنترل اسرائیل و از غرب با ساحل دریای مدیترانه در کنترل و محاصره نظامیان اسرائیلی روبه رو است.منطقه غزه  تنها از جنوب و در مرز زمینی با مصر همسایه است. در این مرز یک گذرگاه رسمی وجود دارد. این گذرگاه رسمی با مصر هم تنها در ساعت های محدودی از شبانه روز توسط طرف مقامات مصری باز می شود و انتقال کالا هم با محدودیت های بسیاری همراه می شود.
به همین دلیل شماری از اهالی غزه با حفر تونل هایی با ابزارهای غیرپیشرفته در مرز زمینی این منطقه با مصر، به انتقال کالاهای مورد نیاز می پردازند. این تونل ها از سوی مقامات غزه، نادیده گرفته می شوند اما هر از گاهی با تخریب و حمله ارتش و پلیس مصر روبه رو می شوند.
تقریبا می توان گفت هر کالایی از این تونل ها به غزه منتقل می شود. از بنزین و گازوئیل و سایر سوخت ها تا دام ، خودرو، اسلحه ، مواد غذایی، میوه، مصالح ساختمانی از این کانال، جابجا می شود.
این گزارش تصویری مربوط به سال ٢٠١٣ میلادی می باشد.


هنر نمایی بر روی دریاچه یخ زده

در سال ٢٠١٠ میلادی آقای Jim Denevan هنرمند آمریکایی با کنده کاری بر روی دریاچه Baikal در Siberia موفق به خلق این آثار جالب توجه شده است. این هنرمند به خلق آثار با الگوهای منظم و تکرار و در ابعاد بسیار کوچک تا بسیار بزرگ شهره است.


کارتونهای احمدی نژاد

کارتونیستهای زیر مربوط به دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد در بین سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ می باشد.


کارتونیستهای انتخابی

کارتونیستهای زیر مربوط به دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد می باشد.