گزارش های تصویری: 2015-05-10

عکسهای منتخب سال 2010

برای یزرگ نمایی روی عکسها کلیک کنید.

پاكستان - هلیكوپتر امدادرسان در حال توزیع مواد غذایی به سیل زدگان / عكس اریف علی


جنگ داخلی در فیلیپین

تصاویری که در زیر می بینید مربوط به جنگ داخلی فیلیپین بین نیروهای دولتی و اسلامگرایان تندروی این کشور در سال ٢٠١٣ میلادی می باشد که باعث کشته , زخمی و آواره شدن بیش از هزاران نفر در این کشور شد.


طرح شهر زیستی زیر یخهای سیبری

یک معدن الماس قرار است تا سال 2020 به یک شهر زیستی با گنجایش 100 هزار نفر در زیر سرزمین پوشیده از یخ سیبری تبدیل شود.
این شهر زیرزمینی با گنجایش 100 هزار نفر در اعماق سیبری ساخته خواهد شد در محل ساخت این شهر کاملا زیستی تا چند سال قبل یک معدن الماس وجود داشت.
این پروژه  "شهر زیستی 2020" (Eco-City 2020) نام دارد.
تصاویر رایانه ای زیر نشان می دهند که "شهر زیستی 2020" یک شهر عمودی خواهد بود که با یک سقف گنبدی کاملا شیشه ای پوشانده شده است به این ترتیب از ورود آب و هوای بسیار سرد منطقه به داخل شهر جلوگیری می شود.
 این معدن که رسما در سال 2001 تعطیل شد دومین گودال حفاری شده بزرگ در دنیا است.
بزرگترین حفره دنیا مربوط به یک غار مس در ایالت یوتاه آمریکا است.
این معدن در جمهوری سیبریایی "سخا" قرار دارد. هرچند در زمستانهای این منطقه دما به 25 درجه سانتیگراد زیر صفر می رسد اما شرکت "آلروزا" با همکاری دولت روسیه با استخراج الماس از این معدن، 40 درصد از نیاز جهانی را تولید می کرد.
تصاویر زیر مربوط به طرح رایانه ای این پروژه می باشد که در سال ٢٠١٠ طراحی شده بود.


سیل در کلرادوی آمریکا

کلرادو (به انگلیسی: Colorado)‏ از ایالت‌های جنوب غربی آمریکا است. پایتخت و شهر مهم آن دنور است. کلرادو همچنین از ایالت‌های غرب آمریکا شمرده می‌گردد.
نام این ایالت از زبان اسپانیولی گرفته شده، و از Río Colorado بمعنای «رودخانه رنگی» (اشاره به رودخانه کلرادو) می‌باشد.
در سال ٢٠١٣ میلادی آب این رودخانه به اندازه ای بالا آمد که اثرات آن را در زیر می بینید.


منار جنبان اصفهان

منارجنبان در فاصله شش کیلومتری غرب شهر اصفهان و در مسیر اصفهان به نجف آباد در محله‌ای به نام کارلادان واقع شده‌است. این بنا مقبره یکی از عرفای نامی اوایل قرن هشتم به نام عمو عبدالله کارلادانی می‌باشد. بنای مقبره تک ایوانی است که در دوره ایلخانی به روی قبر این عارف بزرگ، رو به قبله ساخته شده‌است و به نظر می‌رسد که دو مناره طرفین ا یوان را بعداً به آن اضافه کرده‌اند. مناره‌ها طوری طراحی شده‌اند که می‌توان آن‌ها را تکان داد، با تکان دادن یکی مناره دیگر نیز تکان می‌خورد! به همین دلیل به آن‌ها منارجنبان می‌گویند.
تصاویر زیر مربوط به سال ٢٠١٣ میلادی می باشد.


جنگ داخلی سوریه در ماه سپتامبر ٢٠١٣ میلادی

جنگ داخلی سوریه به یک سری تظاهرات گسترده و در نهایت درگیری‌های نظامی در کشور سوریه گفته می‌شود که از ۲۶ ژانویه ۲۰۱۱ شروع شده‌است که تأثیرگرفته از تحولات سیاسی منطقه خاورمیانه موسوم به بهار عربی است.
تصاویر زیر خرابیهای سوریه را فقط در یک ماه یعنی شهریور ماه ۱۳۹٢ برابر با سپتامبر ۲۰۱٣ نشان می دهد.
بار دیگر متذکر می شویم که تصاویر زیر فقط مربوط به یک ماه  از این نبرد خونین می باشد و خودتان قضاوت کنید که خسارتهای ناشی از این جنگ در ماههای پیش از آن و پس از آن به چه اندازه گسترده بوده است.


اعماق کره زمین

زمین سومین سیارهٔ سامانهٔ خورشیدی است که در فاصلهٔ ۱۵۰ میلیون کیلومتری از ستارهٔ خورشید قرار دارد. از نظر واژه شناسی ایرانی، زم یکی از فرشتگان دین زرتشت بوده است که با پسوند "ین" زمین و با پسوند "ان" زمان را در زبان پارسی بوجود آورده است.
 این سیاره چگال ترین و از نظر بزرگی پنجمین سیاره از هشت سیارهٔ سامانهٔ خورشیدی است. همچنین در میان چهار سیارهٔ سنگی گردان به دور خورشید (تیر، ناهید، زمین و مریخ) زمین بزرگترین آن‌ها است. گاهی از آن با نام‌های جهان و سیارهٔ آبی نیز یاد می‌شود.
نزدیک به ۴٫۵۴ میلیارد سال (به صورت دقیق تر ۰٫۰۰۰۶ ± ۴٫۵۶۷۲ میلیارد سال) از پیدایش زمین می‌گذرد.
و زندگی بر روی سطح آن در طول یک میلیارد سال پدیدار گشته‌است. هم اکنون زمین خانهٔ میلیون‌ها گونه از جانداران است که انسان یکی از آن‌ها است.
پوستهٔ زمین به چندین لایهٔ سخت یا زمین‌ساخت بشقابی تقسیم شده‌است، این لایه‌ها در گذر میلیون‌ها سال در زمین جابجا می‌شوند. نزدیک به ۷۱٪ از سطح زمین با آب شور اقیانوس‌ها پوشیده شده‌است و باقی ماندهٔ آن را قاره‌ها و جزیره‌ها تشکیل می‌دهند که خود آن‌ها نیز تعداد زیادی دریاچه و دیگر سرچشمه‌های آبی را در خود جای داده‌اند. بیشتر سطح قطب‌های زمین از یخ یا دریای یخ زده پوشیده شده‌است. ساختار درونی زمین پویا است و لایه‌های آن عبارتند از لایهٔ ضخیم گوشتهٔ جامد، یک لایه، هستهٔ بیرونی که مایع است و میدان مغتاطیسی را تولید می‌کند و یک لایه، هستهٔ درونی که آهنی و جامد است.
بلندترین نقطه بر روی خشکی‌های زمین کوه اورست نام دارد که نزدیک به ۹ کیلومتر از سطح دریا بالاتر است. ژرف‌ترین قسمت دریاها نیز در نزدیکی جزایر فیلیپین در اقیانوس آرام قرار دارد. عمق این ناحیه حدود ۱۱ کیلومتر پایین‌تر از سطح دریا است و به آن درازگودال ماریانا گفته می‌شود.
تصاویر زیر مربوط به سال ٢٠١٠ میلادی می باشد.