گزارش های تصویری: 2015-08-02

شهرهای زمین از فضا در دل‌شب

یکی از فضانوردانی که در ایستگاه فضایی بین المللی ساکن است موفق شد تصاویری بسیار دیدنی از شهرهای زمین در شب تهیه کند.
کسانی که در ایستگاه فضایی بین‌المللی اقامت دارند، به خوبی می‌دانند که شهرهای زمین هرگز نمی‌خوابند.
در سال ٢٠١٠ میلادی یک فضانورد خوش ذوق به نام «داگ ویلاک» که  در مدار اقامت داشت، تصاویری شگفت‌انگیز از شب زمین تهیه کرد  که فضای وسیعی از لندن، پاریس، جنوب مدیترانه، مصر در رودخانه نیل، اسپانیا و ایتالیا را نشان می‌دهند.
این فضانورد خوش قریحه که این تصاویر را در مدت ۱۲ شب از ایستگاه فضایی گرفته است در این باره توضیح داد: «شما می‌توانید شفق شمالی را در بالای این شب زیبای اروپا تماشا کنید و از نور شهرهای پاریس و لندن لذت ببرید. ما در اینجا تصاویری زیبا از یک شب سرد پاییزی اروپا را داریم و می‌توانیم مدیترانه را در مرز میان فرانسه و ایتالیا و موزائیک‌های زیبای در امتداد خط ساحلی والنسیا در اسپانیا تا لیورنو در ایتالیا را ببینیم.»
وی در توصیف شاعرانه خود از تصاویر شب زمین افزود: «در ادامه، ما چشم‌اندازی از شب رودخانه نیل را داریم که از میان بیابان مصر تا دریای مدیترانه گسترده شده و قاهره که در دلتای رودخانه خودنمایی می‌کند.»
براساس گزارش دیلی میل، این فضانورد ساکن ایستگاه فضایی ادامه داد: «بسیار شگفت‌انگیز است که نور شهرهای بزرگ و کوچک را از چشم انداز عمق فضا تماشا کنی. دلم برای این چشم اندازهای زیبا از دنیای شگفت انگیزمان تنگ خواهد شد.»


تسلیم شدن شورشیان کنگو

بیش از 1500 نفر از شورشیان گروه موسوم به  23 مارس در شرق جمهوری دموکراتیک کنگو تسلیم شدند.
مسوولان سازمان ملل متحد و جمهوری دموکراتیک کنگو در ماه نوامبر سال ٢٠١٣ میلادی  اعلام کردند پیروزی نیروهای مسلح این کشور بر شورشیان گروه موسوم به  23 مارس سبب شده است بیش از 1500 نفر از آنان در استان کیووی شمالی تسلیم شوند.

یک افسر نیروهای مسلح جمهوری دموکراتیک کنگو که خواست نامش فاش نشود، در گوما مرکز استان کیووی شمالی ، گفت : حدود 1500 نفر از از شورشیان 23 مارس در مناطق ماسیسی و روتشورو به درخواست رئیس جمهوری این کشور برای تسلیم شدن پاسخ داده اند.

همچنین بر اساس اعلام نیروی سازمان ملل متحد برای برقراری ثبات در جمهوری دموکراتیک کنگو موسوم به "مونوسکو" ، بیش از 300 نفر از گروه های مسلح مختلف از 19 نوامبر 2013 در مدت کمتر از یک ماه به نیروهای سازمان ملل متحد و دفاتر مختلف برای خلع سلاح که در سراسر استان کیووی شمالی ایجاد شده است، تسلیم شده اند.

سرهنگ باسه ، سخنگوی نظامی مونوسکو گفت افرادی که تسلیم شده اند از جنبش 23 مارس، جنبش دفاع از خود خلق، نیروهای دموکراتیک آزادیبخش رواندا، مای مای شتانی، مای مای شکا - اندوما، مای مای نیانتورا هستند.

پس از شکست شورشیان 23 مارس در اوایل ماه نوامبر 2013 ، ارتش جمهوری دموکراتیک کنگو و مونوسکو از گروه های مسلح مختلف در شرق این کشور خواستند تا تسلیم شوند.
تصاویر زیر مربوط به صحنه تسلیم شدن شورشیان در نوامبر سال ٢٠١٣ میلادی می باشد.


موزه مادام توسو واقع در لندن

مادام توسو (به انگلیسی: Madame Tussauds)‏ نام موزهٔ مشهوری است که مرکز آن در شهر لندن، انگلستان قرار دارد. در این موزه تندیس‌های مومی افراد مشهور و تاریخ‌ساز، ساخته و نگهداری می‌شود. این موزه توسط مادام توسو در سدهٔ هیجدهم میلادی پایه‌گذاری شد. موزه های "مادام توسو" یکی از دیدنی های شهرهای مهم جهان است. تندیس های مومی از افراد مشهور چنان به واقعیت شبیه اند که حیرت بازدیدکنندگان را بر می انگیزند.

توریست هایی که به لندن، آمستردام یا برلین سفر می کنند، برای دیدن موزه مادام توسو از لحظاتی پیش از باز شدن درهای موزه، جلوی ورودی آن صف می کشند. نگاه های کنجکاو و علاقه مند منتظرند تا به دیدن چهره های سرشناس هالیوود یا دنیای موسیقی و مد و سیاست بروند و در کنار آن ها عکس های یادگاری بگیرند. وقتی نام "مادام توسو" به زبان می آید، همه به یاد تندیس های مومی افراد مشهور می افتند که تشابه آنها به واقعیت چنان است که مشکل بتوان باور کرد این ها تنها مجسمه هایی ساخته شده از موم هستند. در این میان بازدیدکنندگان مشتاق چنان غرق در دنیای ستارگان می شوند و به دنبال عکس گرفتن هستند که کمتر به تندیس مومی بانویی سالخورده توجه می کنند که در گوشه ای جای گرفته و شاهد این هیاهوست؛ بانویی به نام "مادام توسو" که دویست و پنجاه سال پیش چشم به جهان گشود و به جایی رسید که هیچ کس گمان نمی برد. مادام توسو به همراه پسرانش تا به هنگام مرگش در سن ۸۹ سالگی نمایشگاه تندیس های مومی را اداره می کرد. آخرین تندیسی که او پیش از مرگ به اتمام رساند پرتره ای از خود است؛
موزه مادام توسو شعبه‌هایی در شهرهای آمستردام، برلین، لاس‌وگاس، نیویورک، هنگ کنگ، شانگهای و واشنگتن دی‌سی دارد.
تصاویر زیر مربوط به سال ٢٠١٣ از این موزه می باشد.

دژی اسیر در میان خانه‌های روستایی دالاهو

اینجا دژ داور دالاهوست. اما تابلویی نیست تا شما را به سوی آتشكده‌ی دوره‌ی ساسانی راهنمایی كند. ٦ سال پیش جزو میراث ملی درآمد. اما هنوز حریمی ندارد. دیوار خانه‌ها به آتشكده چسبیده‌اند و آتشكده زندانی خانه‌های روستایی است. روستاییانی كه جنگ آنها زا از خانه‌شان دور كرد و به اینجا كشاند. روزگاری برای خود دژی بود اما اكنون دیواری از خانه‌ پیرامونش را گرفته است. كسی هم به یادش نیست. انگار نه انگار كه روزی اتشكده‌ای بود، جایگاه راز و نیاز آدمیان. نه شناسنامه‌ای، نه نگهبانی. نه تاریخچه‌ای. شاید هم دیوارهایش تنها مكانی برای بازی كودكان روستایی باشد. كودكانی كه هزار را می‌شناسند اما چندهزارسال تاریخ را نه. آنها گناهی ندارند در كتاب‌های تاریخ ‌شان دیگر نشانی از چندهزارساله‌ها نیست. روزگاری قراربود آموزش تاریخ بومی هم  كتاب درسی شود تا كودكان از تاریخ و یادمان‌های تاریخی استانی كه در آن زندگی می‌كنند، بدانند. آنكه روی نداد هیچ، تاریخ باستان هم یكی یكی ازكتاب‌هاناپدید شدند.
در بهمن‌ماه ١٣٨٧ یكسال پس از ثبت ملی شدن، آتشكده‌ی قلعه داور بهسازی(:مرمت)  و تا اندازه‌ای از ساخت و سازهای بی مورد جلوگیری شد.
آتشکده قلعه داور به دوره ساسانیان بازمی‌گردد. این آتشكده در شهرستان دالاهو، بخش مرکزی، دهستان بان زرده، در میان بافت روستای زرده بالا واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶ با شماره‌ی ثبت ۲۱۸۰۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. کاوش های باستان شناختی نشان داد که این بنا آتشکده ای از دوره ساسانی بوده و در اوایل اسلام با پیوستن فضاهایی به آن به کارگاه شیشه گری دگرگون شد .
تصاویر زیر در سال ١٣٩٢ توسط صبا حیدری گرفته شده است.


فستیوال ابرشاخ های گاو دنیا!

تصاویر زیر مربوط به سال ٢٠١٠ میلادی می باشد.


استقبال از هیئت مذاکره‌کننده هسته‌ای در تهران

در آذر ماه سال ١٣٩٢ خورشیدی پس از بازگشت گروه مذاکره کننده اتمی از ژنو به تهران گروهی از مردم به استقبال این گروه رفتند که تصاویر آن را در زیر می بینید.
این نشست پیرو مذاکرات پیشین از تاریخ ۲۹ آبان تا ۳ آذر ۱۳۹۲ در هتل اینترکنتیننتال ژنو برگزار گردید. در نهایت ایران با ۵ کشور دیگر گروه ۵+۱ به توافق نهایی رسیدند. باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا این توافق تاریخی را آغازی مهم خواند.
پس از مذاکرات و توافق طرفین، آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای رهبر ایران و حسن روحانی رئیس جمهور از تیم مذاکره کننده قدردانی کردند.


ده فرودگاه عجیب دنیا

تصاویر زیر مربوط به سال ٢٠١٠ میلادی می باشد.

1. ترمینال 3 فرودگاه بین المللی Beijing، پکن، چین