گزارش های تصویری: 2015-09-27

برف بی سابقه در گیلان و مازندران

در زمستان سال ١٣٩٢ خورشیدی برف و سرمای شدید در استانهای گیلان و مازندران باعث خسارات بی سابقه و اعلام وضعیت فوق العاده در این مناطق شد.
در زیر تصاویری از این برف و سرما را می بینید.


تصاویر کمیاب از مایکل جکسون

مایکل جوزف جکسون (زادهٔ ۲۹ اوت ۱۹۵۸، درگذشتهٔ ۲۵ ژوئن ۲۰۰۹) موسیقیدان، بازرگان، خواننده، ترانه نويس، رقصنده، بازيگر، طراح رقص، شاعر و فعال حقوق بشر آمریکایی و موفق‌ترین سرگرمی ساز تمام دوران‌ها به شمار می‌آید. فرزند هفتم خانوادهٔ جکسون، فعالیت حرفه‌ای خود را در عرصهٔ موسیقی از سن ۶ سالگی به عنوان یکی از اعضای گروه جکسون ۵ آغاز نمود و در حالی که هنوز عضوی از گروه بود، در سال ۱۹۷۱ کار خود را به عنوان یک تک‌خوان شروع کرد. او را "سلطان پاپ" می‌نامند. آلبوم تریلر جکسون که در سال ۱۳۶۱ منتشر شد، پرفروش‌ترین آلبوم موسیقی جهان است. علاوه بر آن ۴ آلبوم دیگر استودیویی او جزء پرفروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی جهان هستند: جدا از بقیه (۱۳۵۸)، بد (۱۳۶۶)، خطرناک (۱۳۷۰)، تاریخ (۱۳۷۴).


سیل و آب گرفتگی در اهواز و آبادان

در پاییز سال ١٣٩٢ خورشیدی بارش شدید باران باعث جاری شدن سیل در بخشهائی از جنوب کشور از جمله اهواز و آبادان شد که تصاویر آن را در زیر می بینید.


تصاویر مبارزه دیدنی یک پرنده با خرس قطبی/ پرنده پیروز شد!

یک مرغ دریایی کوچک پس از 10 دقیقه مبارزه طاقت فرسا با یک خرس قطبی موفق شد پیروز میدان نبرد باشد و خود را نجات دهد.
یک عکاس 37 ساله نروژی   به نام "اول یورگن لیودن" در سال ٢٠١٠ میلادی وقتی که مشغول عکاسی از مرغهای دریایی جزیره "اسوالبارد" در شمال نروژ و در میان آبهای اقیانوس منجمد شمالی بود ناگهان با این صحنه شگفت انگیز شد.
به طور معمول خرسهای قطبی ترجیح می دهند فوکهای دریایی را شکار کند اما این خرس ناگهان جلوی این مرغ دریایی کوچک ظاهر شد و تصمیم گرفت داخل آب شیرجه بزند و به این مرغ دریایی حمله کرد. به هر حال، مرغ دریایی پرنده بی مغزی نبود و بنابراین با منقار خود شروع به نوک زدن به چشمها و بینی خرس قطبی کرد.
پرنده شجاع که نمی خواست شام خرس شود، این مبارزه سخت را به مدت 10 دقیقه ادامه داد و سرانجام توانست راهی برای فرار از چنگال خرس پیدا کند و خود را نجات دهد.
 این عکاس که از آنچه که در قاب تصویر خود شکار کرده بود شگفت زده بود در این باره اظهار داشت: "خرس ناگهان داخل آب شیرجه زد و قبل از اینکه به مرغ دریایی حمله کند حدود 15 متر زیر آب به خوبی شنا کرد. من هرگز چیزی شبیه به این ندیده بودم. خرسهای قطبی به راحتی قادرند یک فوک 100 کیلوگرمی را بکشند و بنابراین شکار یک مرغ دریایی 5/1 کیلوگرمی باید بسیار آسان باشد. به نظر من این مرغ دریایی برای نجات جان خود مثل یک قهرمان رفتار کرد و توانست چندین ضربه مستقیم را به طرف چشم و بینی خرس مدیریت کند.


قلعه بابک

بذ یا بذین (شاید نام ۲ مکان باشد) به ناحیه کوهستانی (کورَ) در آذربایجان گفته می‌شود که محل قلعه و پایگاه بابک خرمدین در طی شورش علیه خلافت عباسی (۸۱۶ تا ۸۳۷ میلادی) بوده است. این قلعه اقامتگاه و مرکز فرماندهی بابک خرمدین در طی شورش علیه خلافت عباسی بوده است.
این منطقه بین آذربایجان و اران، نزدیک به رود ارس قرار دارد.
سعید نفیسی نه تنها ناحیه، بلکه شهر و کوهستان بذ یا بذین را در مشرق دشت مغان نزدیک ناحیه طالش کنونی و در مجاورت کرانه غربی دریای مازندران نوشته است. این شهر در ۲۱ فرسنگی اردبیل بر بلندی کوهی واقع بود که بقایای دژ بذ یا قلعة جمهور (به احتمال مأخوذ از کوه‌های جمهور) در آنجا قرار داشته است. کسروی محل شهر بذ را در جنوب رود ارس در قراچه داغ کنونی و شمال شهر اهر، اندکی مایل به شرق دانسته است. این نظر بعدها مورد تأیید باستان‌شناسان قرار گرفت و معلوم شد که قلعه جمهور در ۵۰ کیلومتری شمال شهرستان اهر و در ارتفاعات غربی شاخه‌ای از رود بزرگ قره‌سو در ۳ کیلومتری جنوب غربی کلیبر واقع است. بنای قلعه جمهور یا دژ بذ شامل قلعه و قصر، بر فراز قله‌ای به ارتفاع بیش از ۲۳۰۰ تا ۲۶۰۰ متر است که اطراف آن را دره‌هایی به عمق ۴۰۰ تا ۶۰۰ متر فرا گرفته است. تنها از یک راه تنگ و دشوار می‌توان به این قلعه راه یافت.
تصاویر زیر مربوط به سال ١٣٩٠ خورشیدی می باشد.


زشت ترین هواپیما های طراحی شده تاکنون

تصاویر زیر مربوط به سال ٢٠١١ میلادی می باشد.


بکار گیری دزدان دریایی در کارگاه های زندان اوین

کارگاه های دوزندگی و نجاری در زندان اوین در راستای آموزش مهارت های فنی و حرفه ای زندانیان، نزدیک به 400 تن را به کار گرفته است.

زندان اوین با نزدیک به 6 هزار محکوم زیر نظر بنیاد تعاون سازمان زندانهای کشور، اقدام به راه اندازی کارگاه های نجاری و خیاطی برای آموزش و به کارگیری زندانیان کرده است. به روایت عکس های خبرگزاری ها در کنار زندانیان ایرانی شاغل در این محل دزدان دریایی سومالیایی نیز در کارگاه نجاری دیده می شوند.

عکس های امین خسرو شاهی عکاس ایسنا، فواد اشتری عکاس تسنیم و مهدی مریزاد عکاس فارس از کارگاه های زندان اوین را در زیر می بینید.
تصاویر مربوط به سال ١٣٩٢ خورشیدی می باشد.