گزارش های تصویری: گذشته ما

گذشته ما

تارنمای امید57 در تاریخ هشت شهریور ماه 1382 به ثبت رسید اما فعالیت خبری اعضای این تارنما بر می گردد به سال 1378 در تارنمای فرهاد2000.

تارنمای فرهاد2000 در زمانی شروع به کار کرد که هنوز نگارش خط و زبان پارسی در اینترنت به سادگی امروز نبود , از همین رو ما مجبور بودیم برای نوشتن مطالب پارسی ابتدا متون را به عکس تبدیل کنیم و سپس مطالب را به صورت عکس در اینترنت قرار دهیم که البته این کار زمان خیلی زیادی می برد.

اما با وجود سختی کار توانستیم در مدت کوتاهی بازدیدکنندگان بسیاری را جلب نماییم و هنوز به یکسال نرسیده بود که شرکت آلمانی طرف قرارداد ما درخواست مبلغی معادل 3000 یوروی امروز را کرد , زیرا این شرکت مدعی شده بود که حجم بالای بازدیدکنندگان تارنما باعث خرابی یکی از سرورهای این شرکت شده.

ما نیز از پرداخت این مبلغ خودداری کردیم و شرکت طرف قرارداد به صورت یک طرف دامنه فرهاد2000 را تصاحب کرد و ما مجبور شدیم در جستجوی نام دیگر و شرکتی دیگری برای فعالیت اینترنتی خود باشیم.

در سال 1379 تارنمای جدید ثبت شد با نام ایران1357 که با توجه به تجربه گذشته سعی کردیم از بالا رفتن ترافیک تارنما تا حد ممکن جلوگیری کنیم.

این تارنما نیز مدت سه سال فعالیت کرد و اعضای تیم خبری این تارنما به 17 نفر رسیده بود که همگی به صورت داوطلبانه مشغول تهیه خبر و انتشار آن در تارنما بودند.

تارنمای ایران1357 در مدت بسیار کوتاهی چنان مورد توجه مردم و رسانه ها قرار گرفت که افراد زیادی همچون آقای شهرام همایون , زنده یاد رضا فاضلی , سعید قایم مقامی و بسیاری دیگر بارها و بارها از این تارنما به عنوان یکی از بهترین تارنماهای خبری فارسی زبان یاد کردند.

اما طبیعی است روند رو به رشد این تارنما در جامعه ایرانی باعث شد تا جمهوری اسلامی بیکار ننشیند و حملات شدید از گوشه و کنار آغاز شد.

این حملات تا آن اندازه پیش رفته بود که طی یک عمل زشت و غیر اخلاقی خلاصه ای از زندگی شخصی امید جمشیدی به عنوان مدیر تارنما در چند تارنمای وابسته به رژیم منتشر شد.

یکی از تارنماهایی که نقش فعال در حمله به ایران1357 داشت , تارنمای مهدیز از سوید بود.

در نهایت وقتی همه این حملات به شکست انجامید ,این بار جمهوری اسلامی از طریق شرکت ارایه دهنده سرور وارد عمل شد و این شرکت به دلیل حملات گسترده که به خاطر وجود سایت ما به سرورهای این شرکت می شود قرارداد قانونی ما را با یک فرصت سه ماه لغو کرد.

البته در طی این سه ماه حملات رژیم همچنان ادامه داشت که در آخر گذشته از لغو قرارداد  یکی از حملات رژیم که ضربه بزرگی به تیم خبری ما در آن دوران زد نفوذ فردی با نام ح. ذ  در میان گروه خبری ما بود.

ح . ذ که خود را یکی از افراد با نفوذ رژیم معرفی کرده بود و به خارج از کشور پناهنده شده بود با نفوذ در تیم خبری ایران1357 باعث ایجاد تفرقه و اختلاف شدید میان اعضای گروه شد و با این بهانه که اطلاعات دقیقی از سازمان اطلاعات جمهوری اسلامی دارد و تعدادی از اعضای خبرنامه از عوامل جمهوری اسلامی می باشند روز به روز بر میزان تفرقه و دشمنی میان تیم خبری افزود طوری که در نهایت تیم خبری ایران1357 بعد از سالها همکاری از هم پاشیده شد.

با بسته شدن تارنمای ایران1357 امید جمشیدی تصمیم به راه اندازی تارنمای شخصی و جدید گرفت با نام امید57 که از سال 1382 فعالیت خود را آغاز کرد.

دلیل اصلی انتخاب این نام برای تارنما این بود که بسیار از نامهای ساده و روان قبل از این به ثبت رسیده بود و در نهایت امید برگرفته از نام کوچک امید و 57 برگرفته از تاریخ تولد او به ثبت رسید.

تارنمای امید57 در طول مدت فعالیت خود فعالیتهای کوچک و بزرگ زیادی در راه مبارزه با جمهوری اسلامی انجام داد که مهمترین آن عبارتند از:

ـ افشای فروش زنان و دختران ایرانی در دبی برای اولین بار که انعکاس جهانی به همراه داشت و باعث شد خبرنگاران و رسانه های زیادی به تحقیقات در این زمینه ادامه دهند.

ـ اعلام چهار روز طرح آشتی ملی برای ایجاد همبستگی بین احزاب و گروههای سیاسی در برون مرز

ـ فعالیت تنگا تنگ و نزدیک با احزاب و گروههای فعال ایرانی در برون مرز.

ـ تهیه صدها گزارش و مصاحبه با بیش از دهها شخصیت برجسته ایرانی.

همین دست آوردها و فعالیت گسترده تارنمای امید57 بود که باعث شد یکسال بعد از شروع به کار تارنمای امید57 نام این تارنما در ردیف شانزدهم از بین بیش از چهارصد تارنمایی قرار بگیرد که از سوی وزارت ارشاد به عنوان تارنمای خطرناک برای رژیم منتشر شده بود.

قرار گرفتن نام تارنمای امید57 در ردیف شانزدهم تارنماهای خطرناک برای رژیم باعث شد که این تارنما به شدت در ایران فیلتر بشود که این فیلترینگ همچنان با گذشت شش سال ادامه دارد.

بعد از فیلترینگ این تارنما می شود گفت که امید57 به صورت نیم فعال در آمد و شروع به انجام فعالیتهایی در خارج از محیط اینترنت نمود.

این فعالیتها در بعضی مواقع از طریق رسانه های صوتی و تصویری و در بعضی موارد از طریق دیگر تارنماهای اینترنتی منعکس شده.

در سال 1387 تارنمای امید57 اقدام به راه اندازی یک خبرنامه ایمیلی کرد که در مدت کوتاهی اعضای این خبرنامه به مرز بیش از بیست هزار نفر رسید که هر روز اخبار از طریق ایمیل برای این اعضا فرستاده می شد.

اما بعد از گذشت نزدیک به یکسال از فعالیت خبرنامه امید57 این خبرنامه نیز تعطیل شد که دلایل آن فشار عوامل رژیم و مسایل شخصی عنوان شده.

در طی این سالیان دراز همیشه شعار امید57 این بوده و هست که:

اگر چه با تو مخالفم اما حاضرم جانم را فدا کنم تا تو آزادانه نظرت را بیان کنی.

به هر روی موجیم که آسودگی ما عدم ما است و در طی این سالیان دراز هرگاه جمهوری اسلامی سعی کرده به نوعی از فعالیت ما جلوگیری کند , ما از راه دیگری وارد شدیم.
به عبارت ساده تر:

اگر ما را از در بیرون کنند
از دیوار تو می آییم.
اگر از دیوار بیرون کنند.
از پشت بام تو می آییم.

اما هیچگاه ساکت نبوده و نخواهیم ماند.

به امید ایرانی آزاد , آباد و سربلند.

امید57

0 نظرات:

پست کردن نظر